Węgierskie Morze - Jezioro Balaton - Wrzesień 2013

Rejsy żeglarskie po Balatonie na Węgrzech

Węgierskie Morze - j. Balaton we wrześniu

Termin: 16-20.09.2013 (PN - PT, 5 dni, 4 noce)

Cena: 699 zł / osoba

 

Opis rejsu:

W trakcie gdy na Mazurach woda robi się coraz zimniejsza, a noce chłodne, na jeziorze Balaton panują najlepsze warunki do uprawiania żeglarstwa. Temperatura wody przekracza 20°C a schłodzone lokalne winko wchodzi rewelacyjnie :)

Rejs ma na celu przybliżeniu Wam uroków "Węgierskiego Morza", posmakowanie specjałów kuchnie regionalnej oraz wypoczynek w bardzo spokojnej atmosferze. Balaton jest świetną alternatywą dla zatłoczonych Mazur czy Chorwacji.

Szkoła Żeglarstwa GERTIS jest oficjalnym przedstawicielem firmy EastCraft w Polsce. Ten węgierski armator znany jest z najwyższej jakości jachtów oraz obsługi, zachowując przy tym przystępne ceny. Obecnie flota EastCraft składa się z 12 jachtów żaglowych o rewelacyjnym standardzie.

 

Jacht żaglowy Jeanneau Sun Odyssey 36i:

Nowoczesny, bardzo komfortowy pełnomorski jacht balastowy o długości 11m. Grot i fok rollowany o całkowitej powierzchni 63,7m2. Jacht wyposażony w koło sterowe, autopilot, stery strumieniowe, elektryczną windę kotwiczną oraz silnik Yanmar 29 LE. Wewnątrz znajdziemy TV + DVD, kuchenkę gazową wraz z wyposażeniem kambuzowym, lodówkę o pojemności 180L oraz dostęp do internetu 25Mbps.

Jacht Posiada 3 zamykane, 2-osobowe kabiny. Podział miejsc na jachcie odbędzie się na miejscu, proponujemy jednak rezerwację miejsc parami jeśli komuś ten wariant nie odpowiada :). Skipper zwyczajowo śpi w messie. Możliwe jest rozszerzenie rejsu o kolejne jachty, jednak bez gwarancji tej samej ceny.

 

O Balatonie:

Jeden z uczestników rejsu po Balatonie stwierdził, że to po prostu taka spokojniejsza i tańsza Chorwacja. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Ceny są na poziomie polskim, mięso i nabiał nieco droższy, warzywa i alkohol tańsze. Portów jest mniej i ruch na wodzie praktycznie znikomy, występuje tu również strefa ciszy, która zabrania poruszania się wszelkim skuterom, motorówkom i innym hałasującym urządzeniom. Jedynie statki żeglugi pasażerskiej oraz ratunkowe mają pozwolenie na ruch na silniku. Jest to zatem idealne miejsce do wypoczynku pod żaglami, w spokojnych i kameralnych portach.

Region Balatonu to również setki winnic słynących z pysznego białego wina, doskonałego na upalne dni :). Winnice mają zazwyczaj charakter małych gospodarstw i można w nich nadal kupić "swojskie" wino rozlewane do własnych naczyń za cenę zbliżoną do ceny wody. Wzgórza wokół jeziora to także świetne miejsce do podziwiania pięknych widoków. Były również wykorzystywane dawniej do budowy fortyfikacji, których pozostałości można nadal zwiedzać.

Woda w jeziorze sprawia na pierwszy rzut oka wrażenie brudnej. Nie jest to na szczęście prawda, charakterystyczny kolor zawdzięcza ono bowiem minerałom jakie się w niej znajdują (węglany, siarczany, magnez oraz sód). Jest nieszkodliwa, zdatna do picia, a nawet posiada właściwości lecznicze.

Warto również wspomnieć iż w portach Balatonu raczej nie uświadczymy śpiewu szant przy ognisku, a już na pewno nie w nocy. Cisza nocna jest zazwyczaj przestrzegana i po północy wszystkie praktycznie "umiera". Naturalnie prócz nocnych klubów w większych miejscowościach. Jachty żaglowe w 95% są jachtami prywatnymi, zatem stanowią często dom dla ich właścicieli. Poczucie prywatności i ciszy na jachcie jest zatem bardzo mocno szanowane. Są na szczęście "Csardy" czyli karczmy w których nawiązywanie kontaktów towarzyskich jest bardzo łatwe i miło widziane :).

 

Uczestnicy:

Pragniemy aby uczestnikami rejsu byli sympatycy oraz kursanci Szkoły Żeglarstwa GERTIS. Naturalnie doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane zatem można przyjechać z osobą towarzyszącą. Najprawdopodobniej popłyniemy na kilku jachtów (3-4?) aby było wesoło :). Najważniejsze jest pozytywne usposobienie oraz bezkonfliktowość, czego trzymamy się konsekwentnie od lat!

 

Pogoda:

Jezioro Balaton stwarza świetne warunki do uprawiania żeglarstwa. Wiatr 2-3°B występuje średnio przez 28 dni września. Średnia temperatura wody we wrześniu waha się w granicach 21-25 stopni, a powietrza od 15 do 23 C. Noce są ciepłe, a deszczowa pogoda pojawia się dopiero pod koniec miesiąca.

 

Bezpieczeństwo:

Mimo łagodnego i ciepłego klimatu pojawiają się w tym regionie silne, aczkolwiek stabilne wiatry lokalne, które potrafią solidnie "przyładować". Dzięki temu wokół całego jeziora Balaton rozlokowana jest sieć masztów ostrzegawczych, które szybko i sprawnie informują o zmieniającej się pogodzie. Informacje podawane są z na tyle dużym wyprzedzeniem iż nigdy nie ma kłopotu z powrotem do portu na czasu. Burze i sztormowa pogoda zdarza się wyłącznie na przełomie lipca i sierpnia.

Dodatkowo, za sprawą współpracy z firmą EasCraft, wszystkie jachty objęte są całodobowym wsparciem i serwisem technicznym. W praktyce oznacza to, że nawet gdy skończy nam się paliwo będąc daleko od portu macierzystego, możemy wezwać serwis aby nam je dowieźli lub dostarczyli drogą wodną. Również w wypadku wszelkich sytuacji zagrożenia zdrowia uczestników możliwa jest asysta medyczna. Wszystkie jachty są monitorowane przez GPS dlatego nie ma nigdy problemu z ich odnalezieniem. Służby ratownictwa wodnego mają wgląd w pozycję poszczególnych jachtów.

 

Cena:

699 zł od osoby

W cenie:

- Wynajęcie jachtu żaglowego Jeanneau Sun Odyssey 36i na okres trwania rejsu
- Opieka skippera (możliwe szkolenie żeglarskie w trakcie rejsu)
- Sprzątanie jachtu w tym ręczniki i prześcieradła
- Internet technologii 3G na jachcie oraz WiFii w marinach
- Pomoc przy organizacji transportu
- Dobra zabawa i pozytywni uczestnicy :)

 

Dodatkowo płatne:

- Kaucja zwrotna za jacht - 70 euro od osoby
- Transfer z lotniska do mariny - ok 20 euro w obydwie strony.
- Parking samochodowy - 7 euro / dzień. Istnieje możliwość pozostawienia samochodu gratis pod hotelem, o ile będzie wolne miejsce.
- Opłaty portowe - w większości wypadków zwolnione z opłat, szczegółowy opis poniżej.
- Paliwo do jachtu - jako, że cały Balaton to strefa ciszy i silnika używa się wyłącznie w momentach wejścia i wyjścia z portów to paliwa zużyje się niewiele, można założyć ok 5 euro na osobę.
- Nocleg w Budapeszcie - szkoda by było zmarnować okazję spędzenia weekendu w Budapeszcie w drodze powrotnej :). Informacje poniżej.

 

Opłaty portowe:

Normalna cena korzystania z portów jeziora Balaton to ok 20 euro za dobę. Jednak za sprawą umowy armatora EastCraft z największą siecią portów na Balatonie (Balatoni Hajózási Zrt.) cumowanie w 10 największych portach Balatonu jest refundowane! To znaczy, że należy wnieść opłaty za cumowanie w każdej z marin, jednak na koniec rejsu opłaty te są w całości zwracane przez firmę EastCraft.

Poza tym wszystkie porty oferują bardzo sensowny standard z sanitariatami na wysokim poziomie. W większości z nich otrzymuje się portkarty, który upoważniają do korzystania z usług portowych oraz wchodzenia na ich teren.

 

Transport:

Ogromnym atutem rejsów na Węgrzech jest wygoda transportu. Można skorzystać z bardzo tanich przelotów z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa i Gdańska (nawet za 49zł!). Przelot trwa godzinę, a transfer lotnisko - marina zajmuje drugą godzinę.

Można też wybrać się na Węgry samochodem. Z Krakowa lub Katowic do portu to tylko 560 km i do tego bardzo fajnymi drogami. W szczególności wygodne rozwiązanie w kilka osób, na wspólny transport można się umawiać za pomocą forum, do którego otrzymacie dostęp po zarejestrowaniu się na rejsie. W GPS klepiemy swojsko brzmiące dane: "Hotel Marina Port, 8174 Balatonkenese, Kikötő utca 2-4, Magyarország".

 

Weekend w Budapeszcie:

Szkoda by było zmarnować okazję na spędzenie weekendu w Budapeszcie w drodze powrotnej :). Jest to bardzo sympatyczne oraz energiczne miasto z setkami pubów, klubów i restauracji. Warto zatem spędzić dwie intensywne noce, przed powrotem do Polski. Polecamy serdecznie hostel "Casa de la Musica" w centrum Budapesztu (http://casadelamusicahostel.com). Noclegi zaczynają się już od 9euro za dobę. Stamtąd blisko do zwiedzania najważniejszych zabytków oraz atrakcji "niezasypiającego miasta".

 

Warunki uczestnictwa:

Rejs ma charakter niekomercyjny, nie jest imprezą turystyczną w rozumieniu prawa. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie. Uregulowanie całej płatności nie gwarantuje odbycia się rejsu, gdyż jest to zależne od zebrania kompletu załogi. W takim wypadku wpłaty zostaną zwrócone. Na szczęście sytuacja taka jeszcze się nam nie zdarzyła :).