Rejsy morskie na Kanarach - Listopad 2011

26 Listopad - 10 Grudzień 2011
(
rejs zakończony)

 

Zobacz zdjęcia z rejsu morskiego po Kanarach 2011:

https://plus.google.com/photos/118330968353144746820/albums/5686401810137094257

 

 


Charakterystyka imprezy:

Rejs ma charakter typowo niekomercyjny. Skupimy się raczej na zwiedzaniu wysp i wieczornych imprezach niż całodobowej żegludze oceanicznej. Jak szukasz rejsu podczas którego chcesz dostać w kość od żywiołu to źle trafiłeś :). W listopadzie ekstremalnych wrażeń dostarcza pogoda w Polsce, więcej nam nie trzeba!

Pogoda:

Pogoda na Kanarach jest zdecydowanie bardziej przewidywalna niż na Mazurach. Przez większość roku świeci słońce i wieje wiatr. Stąd też to idealne miejsce do uprawiania żeglarstwa. Pod koniec listopada średnia temperatura oscyluje pomiędzy 22C a 26C. Wiatr od 15 do 30 km/h. Szkwały i ostre wiatry lokalne praktycznie nie występują. Fajnie tutaj spędzić najgorszy pod kątem pogody okres w Polsce :).

Plan rejsu:

Uwaga! Plan rejestru ustalamy pod kątem aktualnie panujących warunków pogodowych, ciekawych wydarzeń na wyspach i wielu nieprzewidywalnych czynników :). Przede wszystkim pragniemy dobrze wypocząć, nie chcemy spinać się z przelotami "na siłę" pomiędzy wyspami, a raczej wykorzystać ten czas na dobrą zabawę i zwiedzanie.

Chcielibyśmy jednak aby rejs wyglądał mniej więcej tak:

Lp. Data Dzień Opis
1 2011-11-26 Sobota Teneryfa - ok. 16.00 zaokrętowanie
2 2011-11-27 Niedziela Teneryfa - zwiedzanie
3 2011-11-28 Poniedziałek Teneryfa - Gran Canaria
4 2011-11-29 Wtorek Zwiedzanie Gran Canarii
5 2011-11-30 Środa Zwiedzanie Gran Canarii
6 2011-12-01 Czwartek Gran Canaria - Lanzarote
7 2011-12-02 Piątek Zwiedzanie Lanzarote
8 2011-12-03 Sobota Zwiedzanie Lanzarote
9 2011-12-04 Niedziela Lanzarote - Fuerteventura
10 2011-12-05 Poniedziałek Zwiedzanie Fuerteventury
11 2011-12-06 Wtorek Fuerteventura - Gran Canaria
12 2011-12-07 Środa Zwiedzanie Gran Canarii
13 2011-12-08 Czwartek Gran Canaria - Teneryfa
14 2011-12-09 Piątek Teneryfa - zwiedzanie
15 2011-12-10 Sobota Teneryfa - do godziny 10.00 zdanie jachtuSkipperzy:

Kamil Stankiewicz a.k.a. Stonek - Jeśli cokolwiek unosi się na wodzie to znaczy, że on wie jak na tym pływać. Człowiek demolka, skrzypek amator. Pan zza baru ( i nie tylko) w Pensjonacie Mazurska Rybaczówka. Żeglarz, instruktor, kawał drania ;).

Marek Makowski a.k.a. Alien - Właściciel Szkoły Żeglarstwa "Gertis". Niezrealizowany poeta, wielbiciel krewetek i starych samochodów. Wielokrotny gość Wysp Kanaryjskich, chętnie realizuje się w przewodnictwie.

Jacht:

Bavaria 49 z 2003 roku. Jacht jest obecnie największą i najbardziej luksusową jednostką dostępną w czarterze na Wyspach Kanaryjskich. Lista wyposażenia jest tak długa, że aż szkoda strzępić klawiaturę! 5 kabin, 3 łazienki, 12 miejsc do spania, GPS, Autopilot, UKFka, 77-konny silnik, ponton, plotter, echo-sonda i sterta dodatkowego wyposażenia! Jest to przede wszystkim komfortowy i przyjemny w żegludze jacht, a co najważniejsze, tamtejsze mariny są przygotowane na ten rozmiar jachtów! To nie Mazury ! :D


Cena:

Rejs zakończony

 

W cenie:

- Czarter jachtu Bavaria 49 wraz ze skipperem
- Plan wycieczek i zwiedzania, porady przewodnika
- Wygrzanie dupy w środku zimy! :D

Dodatkowo:

Przelot - opcje dostania się na Teneryfe jest tak wiele, że nawet nie sugerujemy tej najlepszej. Polecamy odwiedzić Skyskanner w celu odnalezienia najlepszego połączenia. Średnia cena to 800 zł w dwie strony.

Wyżywienie - Nie ma zrzut, każdy żywi się we własnym zakresie. Ceny w lokalach rozsądne, nieco taniej niż w Hiszpanii ze względu na brak podatków na niektóre rzeczy. Jest to również strefa wolnocłowa dla alkoholu, paliwa, perfum i wielu innych rzeczy. Średnio za obiad w knajpie płaci się od 10 do 20 euro za osobę. Można wyżywić się też taniej.. no ale i znacznie drożej :).

Opłaty portowe - Średnia cena za port do od 30 do 40 euro. Na osobę wyjdzie ok. 30 euro za cały pobyt. W każdym porcie prysznice, toalety, prąd i niezliczone atrakcje.

Kaucja zwrotna - jest to wymóg armatora jachtu - 100 euro od osoby. Nie spotyka się sytuacji bezzasadnego zajmowania kaucji, z reguły zwracana jest w całości, chyba, że faktycznie powstały szkody z winy użytkowania.

Sprzątanie po rejsie - Obligatoryjne, nawet przy zostawieniu po sobie porządku. 10 euro na osobę.

Bilety wstępu do atrakcji turystycznych - To już zależy od konkretnej atrakcji. Średnio bilety wstępu pomiędzy 5 a 12 euro za osobę. Część rzeczy da się obejrzeć za darmo, jednak są takie miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć!

Wynajem samochodów - Na każdej z wysp istnie rozbudowana flota pojazdów. Nie ma sensu wynajmować samochodów na długo przed rejsem. Wszystko można zrobić na miejscu, za przystępną cenę. Średniej klasy samochód to koszt ok. 20 euro za dzień. Samochody to najlepsza forma poruszania się po wyspach.

Ubezpieczenie - Jako, że jest to obszar UE, obowiązuje normalne ubezpieczenie zawierane w Polsce.

Zestaw pościelowy - Zamiast brać śpiworek można wyczarterować pościel za 15 euro :)

Grill - Fajna sprawa do przyrządzania owoców morza i ryb. Wychodzi 65 zł na osobę za cały rejs, decyzja do podjęcia na miejscu.

Silnik do pontonu - Przydatny w wypadku częstego stania na kotwicy lub wypadów na ryby. Wyjdzie jakieś 10 euro na osobę, również decyzja do podjęcia na miejscu.


Krótka charakterystyka Wysp Kanaryjskich:

Teneryfa - Największa i najbardziej zaludniona ze wszystkich Wysp Kanaryjskich. Najpopularniejszy kurort turystyczny wśród Polaków, powoduje to, że są tutaj nawet polskie wypożyczalnie samochodów oraz hotele. Koniecznie trzeba zobaczyć wulkan Teide, który nadal uważany jest za czynny. Przy odrobienie szczęścia zobaczymy erupcję! ;). Typowo turystyczna infrastruktura, ogromny wybór restauracji i mniejszych knajpeczek. Co dla nich najdziwniejsze - w górach śnieg :).

Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa
Gran Canaria - Posiada miano "kontynentu w miniaturze" dzięki swojej różnorodności klimatycznej oraz zróżnicowanej florze i faunie. Najbardziej zalesiona ze wszystkich wysp. Na wzór klimatu oferuje odwiedzającym zarówno zaciszne tereny w górach jak i tętniące całą dobę bulwary nadmorskie. Zawsze gdy chcesz coś załatwić na Kanarach to pada tekst: "Aaa... jak to, to tylko na Gran Canarii". Jedyna wyspa z Decathlonem! ;D

Kanary - Gran Canaria Kanary - Gran Canaria Kanary - Gran Canaria Kanary - Gran Canaria Kanary - Gran Canaria
Lanzarote - Najbardziej wulkaniczna ale i najciekawsza do zwiedzania z Wysp. Wiele atrakcji turystycznych, zapierające dech w piersi widoki no i przestrzeń.. niewyobrażalne połacie lawy otaczające nas z każdej strony. Poza tym Lanzarota to wyspa prostych rybaków, ceniących sobie spokój i wygodę życia. Można tu bardzo dobrze zjeść, pobawić się no i ponurkować. Setki plaż, a na każdej inny kolor piasku! Naszym zdaniem hitem wyspy jest możliwość skorzystania z wulkanicznego grilla, którego źródłem ciepła jest lawa! Stek z wulkanu?? Czemu nie!

Wyspy Kanaryjskie - Lanzarota Wyspy Kanaryjskie - Lanzarota Wyspy Kanaryjskie - Lanzarota Wyspy Kanaryjskie - Lanzarota Wyspy Kanaryjskie - Lanzarota
Fuerteventura - Najmniej zaludniona wyspa na Kanarach. Prócz plaży i piachu nie ma tam praktycznie nic do zwiedzania. Na południu rozsiane setki gigantycznych hoteli i kurortów. Jedną z niewielu atrakcji jest wrak statku American Star oraz tzw. muzeum wielorybnicze. Pobliskie Maroko zapewnia prócz haszyszu również ogromną ilość piasku pustynnego, który tworzy setki kilometrów plaż. Wyspa jest zatem mekką dla windsurferów

Kanary - Fuerteventura Kanary - Fuerteventura Kanary - Fuerteventura Kanary - Fuerteventura Kanary - Fuerteventura
Przelot, dojazd itp.:

Przelot najkorzystniej planować przy użyciu Skyscannera. Na Teneryfe są dziesiątki połączeń z całej Europy, warto poszukać połączeń z przesiadką, oszczędza to zdecydowanie czas. Najwięcej (najtańszych) lotów na Teneryfę jest z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Niemiec. Istnieje świetnie połączenie z Warszawy przez London Luton. Można tez skorzystać z lotów czarterowych z Warszawy ale cena sporo wyższa.

Należy pamiętać, że rozkłady lotów dostępne są w pełni dopiero na 3 miesiące przed odlotem! Dlatego warto szukać połączenia dopiero od końca sierpnia.

Jak już wylądujecie na Teneryfie trzeba udać się do przystani. Najlepiej wykorzystać bardzo sprawny i idioto-odporny system komunikacji autobusowej. Naturalnie bilety do nabycia u kierowcy, wskazane jest mieć odliczoną kwotę ale nie jest to niezdbędne. Mapki, trasy i dojazdy na stronie: TITSA . Trzeba dotrzeć do portu Puerto De Radazul (przystanek Avda Puerto De Radazul 500 m od portu).

Przykładowe połączenia:
Z lotniska południowego: Aeropuerto de Tenerife Sur Reina Sofia - Avda Puerto De Radazul: autobus nr 111, bez przesiadek, czas przejazdu 1:40 minut, cena 6,30 euro.
Z lotniska północnego: Aeropuerto Norte - Puerto Deportivo Radazul: autobus 102 z lotniska do Santa Cruz, później przesiadka z Santa Cruz do autobusu 139 na Tabaiba Baja, czas przejazdu 58 minut, cena: 3,25 euro + 1,35 euro.
Taxi: z północnego lotniska jakieś 15-20 euro, z południowego około 40 euro. Jednak przy wysokim standardzie autobusów jest to niewarte.

Zapisy:

>> Szkolenia żeglarskie GERTIS - KONTAKT

Linki:

>> Szkolenia żeglarskie GERTIS
>> Pensjonat Rybaczówka
>> Wikipedia - Teneryfa
>> Wikipedia - Gran Canaria
>> Wikipedia - Lanzarote
>> Wikipedia - Fuerteventura

 

Zobacz zdjęcia z rejsu morskiego po Kanarach 2011:

https://plus.google.com/photos/118330968353144746820/albums/5686401810137094257